کبودی بعد از عمل‌ بینی و 8 راه ساده برای از بین بردن سریع آن‌ها

کبودی

کبودی‌ پس از جراحی بینی در اغلب بیماران اتفاق می‌افتد و معمولا در طی ۱۰ روز بخودی خود در دوران نقاهت رینوپلاستی برطرف می‌شود. ممکن است که کبودی در قسمت گونه‌ها یا زیر چشم‌ها اتفاق بیافتد و به شیوه معمولی پیش رود به عبارتی دیگر در ابتدا بصورت رنگ بنفش تیره دیده می‌شود و رفته‌رفته تغییر رنگ داده و به رنگ قهوه‌ای و سبز در‌می‌آید. هنگامی که فرد می‌ایستد، اثر جاذبه باعث می‌شود تا صورت فرد به سمت پایین کشیده‌ شود.

کبودی بخش مهمی از دوران نقاهت رینوپلاستی و بخشی ضروری از روند بهبودی است. اگرچه این جریان برای بعضی از بیماران ناامیدکننده است اما بهترین کاری که باید انجام شود این است که صبور باشید و اجازه دهید تا روند طبیعی آن طی شود. اگر وقت کافی برای بهبودی به خودتان اختصاص دهید و برای بازگشت دوباره به تعاملات اجتماعی عجله نداشته‌ باشید می‌توان گفت که در این صورت کبودی رخدادای مهم نیست.

بهبودی از رینوپلاستی


کبودی اطراف چشم‌ پس از جراحی بینی تنها یکی از نتایج تکان دهنده‌ای است که جلوگیری از آن دشوار است. هرچند تمامی بیماران رینوپلاستی دچار کبودی و تیره‌گی در اطراف چشم نمی‌شوند اما غالبا بیشتر افراد این وضعیت را تجربه خواهند کرد. این چیزی است که بیمار باید آن را در معادله بهبودی خود بگنجاند. بنابراین، برای برخی از کبودی‌های پس از جراحی آماده باشید هرچند این چیزی نیست که بتوان به راحتی از لحاظ احساسی و عاطفی خود را برای آن آماده کرد. کبودی اطراف چشم اغلب نشان دهنده‌ی درگیری و خوردن مشت توی صورت یا زود و خورد شدید است. همچنین وجود این کبودی‌ها در ناحیه صورت توجه افراد را به این واقعیت جلب می‌کند که شما تحت جراحی زیبایی بوده‌اید که البته برخی از افراد با این قضیه هیچگونه مشکلی ندارند و با آن کنار می‌آیند اما برخی دیگر از افراد ترجیح‌ می‌دهند تا حریم خصوصی و اسرار شخصی آنها حفظ شود. به همین دلیل است که برخی از بیماران ترجیح می‌دهند  تا زمان برطرف‌ شدن این کبودی‌ها در منزل بمانند و از انظار عمومی به دور باشند که این معمولا چیزی حدود هفت الی ده روز طول‌ می‌کشد. افراد سیگاری باید سه تا پنج هفته از کشیدن سیگار اجتناب کنند تا سیاهی و کبودی اطراف چشمان از بین برود زیرا سیگار کشیدن بر روی سیستم گردش خون که مویرگهای جزئی دارد، اثر می‌گذارد. لذا تنها به همین دلیل شاید لازم باشد که عادت سیگار کشیدن را قبل از عمل جراحی ترک کنید.

ممکن‌ است که پس از جراحی در اطراف بینی و چشم‌ها کبودی و سیاهی ظاهر شود و یا شاید هم در ساعات و روزهای اولیه این کبودی و تیره‌گی‌ها تشدید شود. هرچند شاید این وضعیت کمی برای بیمار تکان‌دهنده و تعجب‌برانگیز باشد اما در واقعیت این کبودی آنقدر هم که دیده می‌شود بد نیست. کبودی اطراف بینی و چشمان پس از جراحی، بخش طبیعی از روند بهبودی است زیرا در این حالت بدن خود را با ترومای جراحی هماهنگ می‌کند.

علت کبودی اطراف چشمان پس از رینوپلاستی یا جراحی بینی چیست؟


 کبودی اطراف چشمان پس از جراحی بینی بدین دلیل است که مویرگ‌ها به بافت زیر پوست نشت پیدا می‌کنند. این کبودی‌ها باتوجه به میزان لمس کردن استخوان بینی، نوع تکنیک بکارگرفته شده در جراحی و کیفیت سیستم انعقاد خون در بیمار ممکن است متفاوت باشد. (کبودی در اطراف چشم پس از رینوپلاستی)

راه‌‌حل برطرف کردن کبودی صورت پس از جراحی بینی چیست؟


راه‌‌حل

فرقی نمی‌کند که شما تحت جراحی لیفت صورت ، رینوپلاستی، بلفاروپلاستی قرار گرفته باشید، از پرکننده‌ها یا تزریق بوتاکس استفاده کرده باشید یا هر جراحی دیگری بر روی صورتتان انجام داده باشید، احتمالا بروز ورم و کبودی وجود دارد. غالبا پس از رینوپلاستی، کبودی و سیاهی در اطراف چشم اتفاق می‌افتد و شامل تغییر رنگ پوست زیرین به همراه نشت خون ناشی از عروق خونی آسیب‌دیده می‌باشد. میزان کبودی و تغییر رنگ بستگی به نوع روش جراحی بینی و همچنین مهارت جراح دارد. جراحان ماهر زیبایی پلاستیک همیشه بیماران خود را برای خطرات و عوارض احتمالی در طول روند بهبودی بینی آماده می‌کنند. رعایت توصیه‌ها و راهنمایی‌های عملی آنها برای ارتقاء بهبودی کامل و کسب نتایج مطلوب بسیار ارزشمند است.

استفاده از کمپرس یخ

کمپرس یخ

یکی از بهترین و سریعترین راه‌های خلاص شدن از شر کبودی و ورم صورت گذاشتن یخ بر روی آن هر یک یا دو ساعت یکبار پس از جراحی است. برای این کار می‌توانید مقداری یخ را در یک حوله بپیچید و یا از یک بسته ذرت یخ‌زده استفاده‌ کنید. این تکه‌های یخ باعث سریع برطرف شدن کبودی و سیاهی اطراف چشم می‌شوند.

به قسمت‌های کبود شده‌ی صورت دست نزنید

سعی کنید که به قسمت‌های کبود شده‌ی صورت دست نزنید. دست زدن به این قسمتها تنها باعث بدتر شدن آن می‌شود. همچنین چنانچه که اطراف چشم یا بینی شما دچار کبودی شده است از زدن عینک آفتابی بپرهیزید زیرا این کار باعث وارد آمدن فشار به صورت شده و کبودی روی آنها را تشدید می‌کند.

از کمپرس آب‌ گرم استفاده کنید

 چند روز پس از عمل جراحی شما می‌توانید استفاده از کمپرس یخ را متوقف‌ کرده و این بار از کمپرس آب گرم استفاده‌ کنید. درجه حرارت بالا به افزایش گردش خون در قسمت کبود‌شده‌ی پوست کمک می‌کند و مدت زمان بهبودی را تسریع می‌بخشد. اگر بر اثر عمل جراحی زیبایی دچار کبودی در ناحیه صورت شدید اولین چیزی که باید بدانید این است که این کبودی به مرور زمان برطرف می‌شود. در واقع، اکثر کبودی‌های صورت پس از گذشت حدودا یک هفته از عمل جراحی به خودی خود رفع می‌شوند. با این حال، برای کمک به سرعت بخشیدن به رفع کبودی می‌توانید از سه موردی که در بالا ذکر شد، استفاده کنید.

استفاده از آب آناناس برای رفع کبودی صورت پس از جراحی بینی

از آنجایی که آب آناناس حاوی بروملین به عنوان یک ماده‌ی ضد التهابی است لذا می‌تواند برای افرادی که تحت جراحی بینی قرار گرفته‌اند می‌تواند مفید باشد. مواردی که باید پس از جراحی از مصرف آنها خودداری کنید شامل آسپرین، الکل و مکمل‌های گیاهی است که باعث رقیق‌ شدن خون شده و احتمال خونریزی را افزایش می‌دهند. به عنوان یک قاعده کلی، حداقل به مدت هفت روز قبل و بعد از عمل جراحی، از مصرف این مواد اجتناب کنید. همچنین با این کار می‌توان خطر بروز اشتباه در برنامه‌ی عمل جراحی را کاهش داد. همچنین به هیچ‌وجه از محصولات بهبودی جراحی نامطمئن استفاده‌ نکنید زیرا این مواد شاید کارساز باشند و شاید هم نه تنها موثر نباشند بلکه ممکن‌ است که باعث وخیم‌تر شدن وضعیت فرد شوند. همیشه به هنگام استفاده از محصولات جدید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

زیاد آب بنوشید

اگر بدن شما به خوبی هیدراته شده باشد، احتمالا در برخورد با مایعات مشکلی نخواهد داشت. از مصرف غذاهای شور بپرهیزید و بجای آن از مواد غذایی سرشار از ویتامین K استفاده کنید زیرا غذاها و نوشیدنی‌های شور می‌توانند باعث احتباش مایع در بدن شوند لذا حد امکان از مصرف اینگونه مواد غذاهایی اجتناب کنید. از مصرف مقدار مناسب سبزیجات و سایر غذاهای غنی از ویتامین K اطمینان حاصل کنید.

از دوش گرفتن با آب گرم و یا موقعیت‌های بخاردار همانند سونا یا استحمام خودداری کنید چراکه این قرار گرفتن در این شرایط باعث بدتر شدن ورم و کنده‌ شدن قالب از روی بینی شود. بنابراین بهتر است تا زمان برداشتن قالب از روی بینی توسط جراح و یا یک هفته بعد از عمل جراحی از قرار گرفتن در شرایط فوق‌الذکر خودداری کنید.

آرنیکا مونتانا

در حالی که از لحاظ علمی ثابت نشده است که گیاهی دارویی آرنیکا می‌تواند چاره‌ساز باشد اما با این وجود بسیاری از بیماران در مورد مزایای استفاده از آن در اینترنت مطالعه کرده و در خصوص استفاده از آن سوالهایی پرسیده‌اند. می‌توان گیاهی دارویی آرنیکا را از داروخانه یا فروشگاه بهداشتی مواد غذایی تهیه کرد. قبل از مصرف آرنیکا باید در خصوص مصرف آن با پزشک متخصص گیاهان دارویی مشورت کنید و هدف خود از استفاده از آرنیکا را با جراح رینوپلاستی قبل از شروع کار در میان بگذارید. گیاهی داروی آرنیکا در شکل‌های خوراکی یا موضعی در بازار موجود است. شکل خوراکی آن ممکن است سبب رقیق شدن خون شود و احتمالا در لیست داروهایی است که باید قبل از جراحی از مصرف آنها خودداری کرد. البته شایان ذکر است که حتما در خصوص مصرف آرنیکا با جراح خود صحبت کنید. از آنجایی که پس از جراحی، بینی شما با قالب پوشیده می‌شود لذا نمی‌توانداز  نوع موضعی این گیاه دارویی بطور مستقیم بر روی بینی مالید. توجه داشته باشید که قالب بینی را با ژل آرنیکا خیس نکنید زیرا خیس شدن آن ممکن است باعث نرم شدن آن یا افتادن آن شود. قبل از جراحی بینی یا رینوپلاستی در مورد چگونگی استفاده از آرنیکا اطلاعات بیشتری کسب کنید.

بهبودی به زمان نیاز دارد

هیچ چیزی بیشتر از این استرس‌زا نیست که فرد بی‌صبرانه منتظر از بین رفتن ورم پس از جراحی باشد تا بتواند دوباره در مراسمات و تجمعات اجتماعی شرکت کند. بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که تنها به خود زمان کافی بدهید تا از طریق برنامه‌ریزی از قبل تعیین‌شده فعالیت‌های پس از عمل جراحی، ورم روی صورت خود را کاهش دهید. با در نظر داشتن این قضیه، حدود 90٪ از بیماران می‌توانند پس از گذشت دو هفته مجددا در رویدادهای اجتماعی حضور یابند. در این مرحله، تمام کبودی‌ها رفع‌ می‌شود و اگر ورم صورت کماکان وجود داشته باشد بسیار جزئی خواهد بود و صرفا نشانه‌ی جراحی است. بنابراین پس از گذشت دو هفته با وجود ورم جزئی نیز می‌توان با دوستان خود برای شام به بیرون رفت. اما چنانچه که یک رویداد فوق العاده بزرگ مانند عروسی خودتان را در پیش رو دارید باید گفت که رفع کامل این ورم‌ها نیازمند ۳ ماه است.

روند بهبودی کبودی و سیاهی صورت پس از عمل جراحی بینی چگونه است؟


معمولا بلافاصله پس از جراحی بینی کبودی و سیاهی شدیدی در اطراف چشم و بینی دیده نمی‌شود. غالبا پس از گذشت یک روز از جراحی، قسمت‌های اطراف چشم و بینی دچار کبودی شده و این کبودی و سیاهی در روز دوم به اوج خود می‌رسد. پس از گذشت روز دوم، به تدریج روند بهبودی و برطرف‌ شدن این کبودی‌ها شروع می‌شود به طوری که یک هفته پس از جراحی یعنی زمانی که پزشک اسپلینت را از روی بینی برداشته و بخیه‌های را بیرون کشید، این کبودی و سیاهی‌ها ناپدید می‌شوند.

کپی فقط با ذکر لینک و منبع بلامانع است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *