نحوه شستشوی بعد از کاشت مو (استفاده از شامپو و رفع شوره سر)

شستشوی بعد از کاشت مو

خوب است بدانید که هر یک از کلینیک‌های کاشت مو، دستورالعمل‌های ترمیمی مخصوص و متفاوتی پس از کاشت دارند. بنابراین بهتر است همیشه دستورالعمل شستشوی مو پس از کاشت را مستقیما از پزشک جراح خود بگیرید. زمانی که فرد عمل کاشت مو انجام می‌دهد، باید هفته اول پس از عمل در هنگام شستشو بسیار مراقب باشد.

شستشوی مو در طول یک هفته پس از جراحی کاشت مو


دستورالعمل‌های زیر برای کمک به بیمار در شستشوی مو پس از عمل کاشت مو تهیه شده‌اند.

فقط استراحت کرده و موهای خود را نشویید.

اگر می‌توانید برای آگاهی از نحوه‌ی شستشوی مو بعد از کاشت مو به کلینیکی که در آن کاشت مو را انجام داده‌اید مراجعه کنید. در غیر این صورت، یک فنجان آب را با شامپو مخلوط کرده و چندین مرتبه به آرامی آن را روی سر بریزید. شامپو را به آرامی روی محلِ اهدا کننده ماساژ دهید تا اطراف زخم تمیز شود.

شستشوی بعد از کاشت مو

در روز دوم، باید هم محل کاشت و هم محل اهدا کننده‌ی پوست سر را ۲ مرتبه، یک بار صبح و یک بار عصر، بشویید. یک فنجان آب را با چند قطره شامپو مخلوط کنید. شامپوی مورد استفاده باید شامپوی کودک و ملایم باشد. از نوک انگشت برای ترکیب شامپو و آب استفاده کرده و این محلول را چندین مرتبه به آرامی روی سر بریزید. با انجام دقیق این کار،کفِ کافی در محل کاشت مو تولید می‌شود. مراقب باشید این محل را مالش ندهید. کف ایجاد شده باید ۲ تا ۳ دقیقه روی محل مانده و سپس شسته شود. به آرامی شامپو را روی محل اهدا کننده ماساژ داده و اطراف زخم را تمیز کنید. محل اهدا کننده را شسته و با احتیاط خون‌های خشک شده را تمیز کنید. کمی آب مخلوط با شامپو روی موها ریخته و با فشار بسیار ملایم آن را روی محل کاشت مو ماساژ دهید. ماساژ باید به نحوی باشد که باعث درد و یا کشش موهای کاشته شده نگردد. یک فنجان را از آب پر کرده و آن را روی سر بریزید و این کار را آنقدر تکرار کنید که تمام کف‌ها از روی سر شسته شوند. پس از شستشوی کامل موها، کمی صبر کنید تا موها خشک شوند. در هنگام شستشو کمی فشار به سر وارد کنید اما مراقب باشید فشار آنقدر زیاد نباشد که باعث درد شود. شستشوی مناسب به بهبود روند بهبود محل اهدا کننده کمک می‌کند. اگر دلمه‌های خون در محل وجود داشت، مراقب بوده و هرگز آنها را نکنید.

شستشوی بعد از کاشت مو

اگر فشار دوش شما به اندازه معمول بوده و خیلی زیاد نیست، اجازه دهید آب از دوش روی سرتان بریزد. شامپو را نیز مانند قبل از کاشت مو به سر بزنید، یعنی شامپو را مستقیما در کف دست ریخته و کف ایجاد کنید. با تماس کف دست با محل پیوند، شامپو را به سر برسانید. با نوک انگشتان به آرامی موها را لمس کرده اما ماساژ ندهید. از روز چهارم به بعد محل اهدا را مانند قبل شستشو داده، زخم و خون‌های خشک شده را شسته و محل را تمیز نگه دارید.

شستشوی بعد از کاشت مو

دستور العمل روز چهارم را تکرار کرده، اما  این بار با نوک انگشتان روی قسمت کاشت مو را به آرامی حرکت جلو و عقب انجام دهید. هرگز از ناخن برا این کار استفاده نکنید.

شستشوی بعد از کاشت مو

مانند روزهای قبل موها را شستشو دهید اما با موهای کاشته شده بسیار با ملایمت برخورد کنید. اکنون می‌توانید زیر دوش رفته و مانند قبل موهای خود را مالش دهید. اگر در روز ششم نیز هنوز دلمه‌های خون روی سرتان وجود دارد، می‌توانید شامپو را روی سر ریخته، اجازه دهید شامپو حداقل ۱۵ دقیقه روی سر بماند و سپس با مالش دلمه‌ها را جدا کنید. این کار باعث نرمی دلمه‌ها شده و اجازه می‌دهد شما در زیر دوش با شستشو و شانه کشیدن بتوانید دلمه‌ها را بکنید.

شستشوی بعد از کاشت مو

دو مرتبه در روز دوش بگیرید و کمی بیشتر از قبل مراقب پیوندهای موی واحد فولیکولی باشید. در هر بار دوش گرفتن، ده دقیقه بیشتر زیر دوش مانده و با شامپو و نوک انگشتان، موهای کاشته شده را به صورت دورانی ماساژ دهید تا دلمه‌ها از پوست جدا شوند. هرگز از ناخن برای ماساژ استفاده نکرده و فشار زیادی به محل وارد نکنید. برای جدا شدن دلمه‌ها نباید یک مرتبه آنها را بکنید، بلکه باید آنها را به صورت دورانی ماساژ دهید تا به تدریج جدا شوند. هرگز دلمه‌ها را به زور جدا نکنید. هریک از دلمه‌ها که زیر دوش جدا نشد، در دفعات بعدی که دوش‌ گرفته و محل را به صورت دورانی ماساژ دهید جدا خواهند شد. علاوه بر این، پس از ترک حمام و مشاهده‌ی خود در آینه، ممکن است دلمه‌های آماده‌ی افتادن را روی محل مشاهده کنید. در صورت مشاهده این دلمه‌ها در آینه، روبروی اینه ایستاده و ماساژ دورانی را تکرار کنید تا دلمه‌ها کَنده شوند. دلمه‌هایی که هنوز محکم به پوست سر چسبیده‌اند را نباید زیاد ماساژ داد. این دلمه‌ها در روزهای بعد و پس از چندین مرتبه دوش گرفتن جدا خواهند شد. در چنین مواقعی باید صبور بوده و دلمه‌ها را به زور نکنید.

نکات و روش‌های مربوط به شستشوی مو


  • برای شستشوی مو دمای اتاق مناسب است. بهتر است برای شستشوی موها از آب خیلی گرم یا خیلی سرد استفاده نشود.
  • در پنج روز اول پس از کاشت مو با استفاده از دستمال کاغذی و وارد کردن ضربات ملایم موها را خشک کرده و از حوله استفاده نشود.

پس از کاشت مو، چه کارهایی را نمی‌توان انجام داد؟


پس از کاشت مو، چه کارهایی را نمی‌توان انجام دادبیماران سوالات متعددی در مورد آنچه پس از کاشت مو می‌توانند و نمی‌توانند انجام دهند از پزشکان پرسیده‌اند. هرچند در جراحی کاشت مو، بهبودی نسبتا سریع است اما کارهایی هست که پزشک توصیه می‌کند بیمار برای مدتی از انجام آنها پرهیز کند. پزشک توصیه می‌کند که بیمار بین ۷ تا ۱۴ روز  سر کار نرود که این مدت به وسعت عمل و روند بهبود بیمار بستگی دارد. بیمار و پزشک قبل از جراحی در این مورد صحبت می‌کنند. همچنین پزشکان توصیه می‌کنند که بیمار 14 روز پس از عمل، وزش شنا، مخصوصا شنا در استخر انجام ندهند زیرا کلر موجود در آب در قسمت‌های مختلف متفاوت است. معمولا بیماران از پزشکان می‌پرسند که آیا بعد از جراحی می‌توانند به تعطیلات بروند و این دقیقا کاری است که پزشک انجام آن را توصیه می‌کند. رفتن به تعطیلات فرصت خوبی برای استراحت است اما بیمار باید مراقبت‌های پس از عمل را به درستی انجام داده و ۱۴ روز پس از عمل در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد (و بنابراین گرفتن حمام آفتاب جای سوال نداشته و باید از آن پرهیز شود).

چه زمانی بیمار می‌تواند مجددا موهای خود را کوتاه کند؟


چه زمانی بیمار می‌تواند مجددا موهای خود را کوتاه کند

حدود سه ماه پس از جراحی، نتایج به تدریج آشکار شده، پس از شش ماه به طور چشمگیری خود را نشان داده و پس از دوازده ماه فرد نتیجه نهایی را مشاهده خواهد کرد. از آنجا که برای جراحی، سر کاملا تراشیده می‌شود، بیمار پس از سه ماه متوجه رشد مجدد موها شده و پزشکان معتقدند که این زمان، زمان مناسبی برای مراجعه به آرایشگاه است. در این زمان به علت کاشت مو، موها پرتر به نظر می‌رسند و بیمار می‌تواند موهای خود را مدل جدیدی کوتاه کند. هنگام شستشوی پوست سر باید فشار ملایمی به سر وارد شود. اما مراقبت‌های پس از عمل در تمام افرادی که جراحی کاشت مو انجام می‌دهند یکسان نیست. بنابراین هر بیمار باید مراقبت‌ها و دستورالعمل‌های مورد نیاز برای خود را از پزشک بپرسد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *