مراقبت‌های بعد از کاشت مو و تأثیر آن در موفقیت نتیجه‌ی پیوند

مراقبتهای بعد از کاشت مو

هر فرایند جراحی برای دست‌یابی به نتیجه دلخواه به کمی زمان و مراقبت نیاز دارد. پس از کاشت مو فرد بایستی از دستورالعمل‌های خاصی که توسط پزشک به وی داده می‌شود و نقش مهمی در رسیدن به نتایج دلخواه دارند پیروی کند. البته لازم است بدانید که قبل از کاشت مو نیز باید توصیه‌هایی را رعایت کرد، در سایت کلینیک کاشت مو سیب سرخ به طور کامل توضیح داده شده که چند مورد را به طور خلاصه در این مقاله ذکر می‌کنیم.

 • اگر داروهای رقیق‌کننده خون مصرف می‌کنید لطفاً بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.
 • از دو هفته قبل از عمل، موی سر خود را کوتاه نکنید. اجازه دهید که موهای پشت و دور سر شما، حداقل یک و نیم سانتی‌متر بلند باشد تا زخم‌ها و بخیه‌هایی که بعد از عمل در این ناحیه ایجاد می‌شود را بپوشاند.
 • از یک هفته قبل از عمل، ویتامین‌های B یا E یا هر نوع مولتی‌ویتامین که حاوی این ویتامین‌ها باشد مصرف نکنید، زیرا باعث افزایش خونریزی می‌شود.
 • از مصرف آسپیرین و سایر داروهای ضدالتهاب (غیراستروئیدی) به مدت یک هفته قبل از عمل خودداری کنید.

توصیه‌های پس از کاشت مو


توصیه‌های پس از کاشت مو

در حالت قائم استراحت نمایید


یکی از بهترین توصیه‌های بعد از کاشت مو این است که سرتان را در وضعیت بالا قرار دهید و بخوابید. حداقل از دو بالش استفاده کنید و  یا در زمان‌هایی که ممکن است بر روی صندلی به حالتی که سر بالا قرار بگیرد استراحت کنید. چون در این حالت خون مجال دارد تا دور از پوست سر جریان پیدا کند بنابراین این کار میزان تورم را کاهش می‌دهد. هفته اول پس از انجام عمل جراحی کاشت واحد فولیکولی (FUT) ظاهراً حساس‌ترین دوره در میان فرایند بهبودیست چرا که زخم‌های پس از جراحی هنوز تازه هستند و فولیکول‌های مو که اخیراً کاشته شده‌اند بی‌دفاع می‌باشند. طی این دوره بیماران بایستی از چرخاندن سر و قرار دادن آن به سمت پایین صرف‌نظر کنند. بیماران بایستی در حالت قائم استراحت کنند و از پدهایی استفاده کنند که آن‌ها را بالا نگه می‌دارد و در صورت امکان به فکر تهیه یک صندلی باشند. این کار از بدتر شدن وضعیت و بروز تورم جلوگیری می‌کند.

سر خود را بالا نگه دارید


مهم است که جهت دوری جستن از بروز هرگونه تورم اضافی در پوست سر، استراتژی‌هایی داشته باشید. از آنجا که پوست پس از انجام عمل زخم می‌شود بنابراین برای بالا نگه داشتن سر باید به فکر حداقل دو بالش باشید. در حالت ایده‌آل هیچ چیز بهتر از داشتن یک صندلی تکیه که بتوان روی آن استراحت نمود، نیست.

ایجاد برنامه رژیم غذایی مناسب جهت افزایش بهبودی


برخی از شیوه‌های بهبودی هم‌چنین به تغییر عادات غذایی‌تان نیز کمک می‌کنند. در صورتی‌که از غذاهای تند لذت می‌برید لازم است که از آن صرف‌نظر کرده و آن را اصلاح کنید. در مورد مشروبات الکلی نیز همین‌گونه است. چون مشروبات الکلی جریان خون را کم می‌نماید در نتیجه فرد را در برابر مرگ بی‌دفاع می‌کند.

داشتن استراتژی‌هایی برای دوری از انجام فعالیت‌های فیزیکی


متخصصتان حتماً به شما اطلاع می‌دهد که تحت تأثیر عمل جراحی در زیر خورشید زیاد حرکت نکنید. مراقب باشید که برای دوری از فعالیت‌های شدیدی که باعث ایجاد تعریق در شما می‌شوند استراتژی داشته باشید. تعریق خطر بروز آلودگی را افزایش می‌دهد. هم‌چنین به همین دلیل باید از رفتن به اتاق بخار و سونا اجتناب کنید.

از غذاهای تند و مشروبات الکلی دوری کنید


به‌عنوان یک هندی به خوردن غذاهای تند عادت کرده‌ایم بااین‌حال واکنش بدن به این‌چنین تغذیه‌ای با فرایند بهبودی درتعارض است. مصرف مشروبات الکلی ممنوع است و بر خون‌رسانی به سر تأثیر دارد. تلاش کنید که بلافاصله پس از عمل جراحی به مدت یک سال از سیگار کشیدن پرهیز کنید.

در تمام مدت دوره بهبودی، منطقه اطراف پوست سر را تمیز نگه دارید. در نقاطی که کاشت مو صورت گرفته احساس ناراحتی و بی‌حسی خواهید داشت. مصرف داروها و تکرار آن‌ها را با دقت انجام دهید و تلاش نکنید خودتان را در هر شرایطی تحت درمان قرار دهید. حاصل شدن بهبودی پس از عمل به انرژی زیادی نیاز دارد.

و در آخر هنگام رویش موی جدید، خودتان را مشغول فعالیت‌های مختلفی کنید که حواستان را از موهایتان پرت کند.

قرارگیری در معرض نور خورشید


حداقل به مدت 3 ماه بایستی از گرفتن حمام آفتاب خودداری کنید. خودداری از قرارگیری از نور خورشید فقط شامل گرفتن حمام آفتاب نیست بلکه شامل دوری از قرارگیری در معرض مستقیم نور شدید آفتاب در زندگی روزانه و زندگی کاری نیز می‌باشد. اینکه تا 14 روز اول پس از کاشت مو در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید اهمیت دارد. توصیه می‌شود که از یک کلاه بزرگ و تمیزی که خیلی سفت نباشد استفاده کنید. اگر در کشوری با آب ‌و هوای گرم زندگی می‌کنید که آفتاب در آن قوی است عاقلانه است که تا 2 ماه پس از کاشت مو از نور آفتاب دوری کنید.

فعالیت‌های جنسی


فعالیت‌های جنسی تا 7 روز پس از انجام عمل توصیه نمی‌شود.

دست زدن به موها


پس از کاشت مو ممکن است که تحریک شده که به موهای جدیدتان دست بزنید تا وضعیت آن‌ها را بررسی کنید. شما باید از این کار پرهیز نمایید. به‌ این‌ علت که تماس بیش‌ از حد مو با دست‌ها موجب بروز عفونتی در فولیکول مو به نام فولیکولیت می‌گردد.  باید از انجام این کار خودداری کرد. ممکن است بر روی پوست سر دانه‌های قرمزرنگ کوچکی به وجود بیاید که غالباً چرک کرده و خشک می‌شوند. این عارضه می‌تواند موجب بروز خارش در سر شود. مطمئناً نباید به آن‌ها دست زد چرا که با این کار ممکن است عفونت به فولیکول‌های دیگر منتشر شود.

محصولاتی که بایستی مورداستفاده قرار گیرند


پس از جراحی به مدت 8 روز لازم است که داروهایی را مصرف کنید و برای 2 هفته نیز محصولاتی را برای شستن موهایتان استفاده نمایید.

 

 •   داروهای تجویزشده را به طور مرتب مصرف کنید. به شما فرمی داده می‌شود که در آن داروهای تجویزشده و دستورالعمل‌های مصرف آن‌ها لیست شده است.
 •   استفاده از شامپوی تجویزی در 14 روز اول اهمیت دارد. دستورالعمل‌هایی در زیر ارائه شده است.
 •    استفاده از لوسیون تجویزشده در14 روز اول اهمیت دارد. دستورالعمل‌هایی در زیر ارائه شده است.
 •    بسته به توصیه پزشکتان ممکن است نیاز به استفاده از اسپری مرطوب‌کننده داشته باشید.

خواب


در 3 روز اول لازم است که از بالش بلند یا از دو بالش استفاده کنید (تا زاویه 45 درجه داشته باشید) تا از میزان تورم سر کاسته شود. می‌توانید به پشت یا پهلو دراز بکشید اما هرگز نباید رو به شکم بخوابید. مطمئن شوید که ناحیه گیرنده با بالش در تماس نباشد. اگر گرفت ها در قسمت بالای سر کاشته شده‌اند و یا اگر احتمال تماس بالش با محل گیرنده در هنگامی که به پشت خوابیده‌اید وجود دارد پس جهت جلوگیری از تماس حوله رول شده‌ای را در زیر گردن قرار دهید.

هدبند


هدبند از سر در برابر بروز تورم محافظت می‌کند. پس از اولین شستشوی سر بایستی شروع به استفاده از هدبند نمایید. باندی که در کلینیک ما به سرتان گذاشته می‌شود همین عملکرد را دارد. اولین شستشوی موی سر پس از عمل در کلینیک توسط ما انجام می‌گیرد. توصیه می‌کنیم که تا 2 روز حداقل به مدت 4 ساعت هدبند استفاده کنید.

توجه:

هرگز با هدبند نخوابید. هدبند را تمیز نگه داشته و آن را مرتب بشویید. در هنگام پوشیدن و برداشتن هدبند، آن را باید از اطراف کش بیاورید تا موهایتان را نکشد.

پوشیدن کلاه


توصیه می‌شود که در هنگام خروج از منزل کلاه بپوشید. این کار از سر در برابر نور خورشید و دیگر شرایط موجود در هوای آزاد (باران، گردوغبار و غیره) محافظت می‌کند. غیر از آن، در خانه و یا در صورتی که هوای بیرون خوب است کلاه نپوشید. بعد از عمل از روز اول می‌توانید شروع به پوشیدن کلاه نمایید. کلاه آزاد بر روی سرتان بگذارید و اطمینان حاصل کنید کلاهتان زیاد تنگ نباشد. در هنگام پوشیدن کلاه، آن را به‌آرامی و با هر دو دست بر روی سر بگذارید و آن را به کمک هر دو دست از روی سر بردارید. مطمئن شوید که کلاه بر روی موهای کاشته شده ساییده نشود. کلاه را تمیز نگه داشت و مرتب آن را بشویید.

حمام پس از کاشت مو


 •   روز اول 

 روز عمل شستشوی موی سر ممنوع است و روی سر بانداژ قرار دارد.

 •   روز دوم و سوم (اولین شستشوی موی سر پس از کاشت مو)

پس از انجام عمل کاشت مو اولین شستشوی موی سر توسط افراد گروه ما در کلینیک انجام می‌گیرد. برایتان قرار ملاقاتی برنامه‌ریزی می‌کنیم و شما را از روز و زمان آن مطلع می‌نماییم.

 •   روز سوم یا چهارم (یا پنجم)

 طی این چند روز موها را نباید شست. اگر موهایتان در روز دوم در کلینیک شسته شده است در روز 3 و 4 نباید موها رو شست. اگر اولین شستشوی مو پس از کاشت مو در روز سوم بوده، موهایتان را در روز 4 و 5 نشویید.

 •    روز پنجم یا ششم (اولین روز شستشوی سر در خانه)  

پس از اولین شستشوی سر در کلینیک دو روز آن را خشک نگه دارید و بعد از آن خودتان موهایتان را برای اولین بار در خانه بشویید.

آب نباید سرد یا داغ باشد. شستن موها با آب گرم اهمیت دارد. فشار آب نباید خیلی زیاد باشد. ابتدا به‌آرامی موهایتان را خیس کنید و سپس کمی شامپو روی دست‌هایتان ریخته تا کف کند و بدون مالش یا حرکت شدید به‌آرامی آن را بر روی ناحیه گیرنده پخش کنید. حرکات دست در هنگام پخش شامپو باید به سمت بالا و پایین و با ملایمت باشد. با نوک انگشتانتان می‌توانید در منطقه اهداکننده سر به‌آرامی شامپو بزنید. سپس بدون استفاده از آب پرفشار، این منطقه را بشویید با استفاده از یک کاسه آب کمی بر روی سر خود بریزید؛ از دوش استفاده نکنید. برای خشک کردن مو از حوله و سشوار استفاده نکنید. موهایتان را مالش ندهید. باید اجازه دهید که موهایتان به‌طور طبیعی خشک شود. برای خشک‌کردن قسمت‌های دیگر سر که در آن کاشت مو انجام نگرفته برای خشک کردن مو می‌توانید از حوله استفاده نمایید.

 •   روز ششم تا سیزدهم

در طول این دوره استعمال لوسیون و شستشوی مو باید روزانه انجام شود. با استفاده از نوک انگشتان و وارد نمودن ضربات ملایم لوسیون تجویزشده را بر روی منطقه پذیرنده پخش کنید. حرکت دست در هنگام استعمال لوسیون بایستی به سمت بالا و پایین باشد. موهای خود را مالش ندهید. حتماً اجازه دهید لوسیون در روز اول 30 دقیقه بر روی پوست سرتان بماند. سپس لوسیون را با آب گرم بشویید. روش شستشو را همان‌گونه که در بالا ذکر شد تکرار کنید. از این روز به بعد لوسیون را هر روز استفاده کرده و هر روز 10 دقیقه زمان مصرف را افزایش دهید. در روز چهاردهم مدت زمانی که لوسیون بر روی پوست سرتان باقی می‌ماند به 2 ساعت می‌رسد. وقتی که لوسیون را برای مدتی طولانی‌تر بر روی پوست سرتان قرار دادید جهت جلوگیری از خشک شدن آن بر روی موها، بدون اینکه لوسیون را بشویید هر 30 دقیقه مقدار بیشتری از آن را استعمال کنید. پس از روز دهم با ماساژ ناحیه گیرنده، گردش خون افزایش پیدا می‌کند.

 •   روز پانزدهم به بعد

بعد از این لحظه دیگر نیازی به پیروی از شیوه شستشوی خاصی ندارید و دیگر مجبور به استفاده از شامپو لوسیون های تجویزشده نیستید اما اگر دوست دارید می‌توانید به مصرف شامپو ادامه دهید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *