مراقبت های بعد از پروتز سینه برای بهبود نتیجه ی عمل و ماندگاری آن

مراقبت های بعد از پروتز سینه

در روش بزرگ کردن سینه، پروتزها (ایمپلنت) برای اضافه کردن حجم به سینه مورد استفاده قرار می‌گیرند. ایمپلنت سینه دارای پوسته بیرونی سیلیکونی (پوشش) و یک پرکننده داخلی است. پوسته ممکن است صاف یا دارای بافت باشد، که ممکن است پوسته را ضخیم‌تر کند. پرکننده داخلی معمولا محلول سالین (آب نمک) است. ایمپلنت سینه ممکن است مانند یک سینه طبیعی گرد یا شکل‌دار باشد و می‌تواند به اندازه‌های مختلف تنظیم شود. نوع و اندازه ایمپلنت پستان که مورد استفاده قرار می‌گیرد بستگی به علت انجام عمل جراحی و همچنین میزان بافت سینه و اینکه می‌خواهید سینه‌‌هایتان چگونه به نظر برسند دارد. ممکن است به جای ایمپلنت پر شده با سالین، ایمپلنت پر شده با ژل برای شما ارائه شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد ایمپلنت‌های ژلی سیلیکونی، از مراقب خود سوال کنید.

برای این جراحی، پزشکان برش‌هایی را در اطراف چین سینه یا هاله سینه (دایره تیره در اطراف نوک سینه) ایجاد می‌کنند. چین سینه ناحیه‌ای در قسمت پایینی سینه است که سینه را به قفسه‌ی سینه متصل می‌کند. مراقبین همچنین ممکن است عمل جراحی را با ایجاد برش‌ها در قسمت زیر بغل یا در قسمت مرکزی نزدیک ناف (پایین شکم) انجام دهند. اندوسکوپ ممکن است برای راهنمایی مراقبان به منظور قرار دادن ایمپلنت مورد استفاده قرار گیرد. این اسکوپ یک لوله‌ی دراز قابل انعطاف است که در انتهایش نور و دوربین قرار دارند. ایمپلنت‌های سینه ممکن است در میان بافت و عضله سینه یا قسمت راست زیر ماهیچه قفسه سینه قرار بگیرند. شما به همراه مراقبتان تصمیم می‌گیرید که کدام نوع جراحی بزرگ کردن سینه برای شما مناسب است.

مراقبت‌های بعد از جراحی بزرگ کردن سینه


مراقبت‌های بعد از جراحی بزرگ کردن سینه

در زیر رایج‌ترین شیوه‌های مراقبت پس از عمل جراحی بزرگ کردن سینه وجود دارند که جراحان پلاستیک به شما رائه خواهند داد. هدف پرستار از دنبال کردن این شیوه‌ها این است که تا آنجایی که امکان دارد روند بهبودی شما سریع و آسان شود و بتوانید با احساسی بهتر دوباره به زندگی روزمره خود بازگردید.

سینه بند یا پانسمان بهبودی

جراح پلاستیک پس از جراحی، یا از پانسمان الاستیکی و گاز پانسمان استفاده می‌کند یا اینکه استفاده از سینه بند را توصیه می‌کند. صرف نظر از اینکه جراح کدامیک از این موارد را ارائه می‌دهد، باید 7 روز هفته 24 ساعته (غیر از مواقعی که می‌خواهید دوش بگیرید) در دوره بهبودی اولیه از آنها استفاده کنید. در واقع اکثر جراحان از بیماران می‌خواهند که سینه بند خود را تا 6 هفته پس از جراحی استفاده کنند.

تعویض پانسمان و تمیز کردن برش‌های

پرستار پانسمان‌های شما را عوض می‌کند، به آرامی برش‌ها را با هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه تمیز می‌کند، و پماد آنتی بیوتیک بیشتری را طبق دستور جراح اعمال می‌کند.

پیاده‌روی

بسیاری از جراحان بزرگ کردن سینه از پرستاران می‌خواهند که بیماران را هر 2 تا 3 ساعت یکبار از رختخواب بلند کرده و آنها را به آرامی در اطراف اتاق ریکاوری راه ببرند. بلند شدن و راه رفتن باعث جلوگیری از لخته شدن خون می‌شود.

درد

اکثر بیماران در مدت 24 تا 72 ساعت بعد از جراحی از داروهای مسکن استفاده می‌کنند. پرستار داروهای مسکن را آنگونه که جراح دستور داده است به بیمار می‌دهد تا مطمئن شود بیمار درد ندارد و راحت است، و در طول این دوره کمترین درد را تجربه کند. پس از گذشت 24 تا 72 ساعت اولیه، اکثر بیماران برای کنترل هر گونه درد مداوم از تایلنول قوی‌تر استفاده می‌کنند. اجتناب کردن از مصرف داروهای مسکن مانند آسپیرین، ادویل، و داروهای غیر استروئیدی در طول بهبودی امری مهم است.

آنتی بیوتیک

پرستار مطمئن می‌شود که آنتی بیوتیک‌ها را برای کمک به جلوگیری از هر گونه عفونت احتمالی آنگونه که باید و شاید مصرف می‌کنید. ممکن است قبل از جراحی یا فرآیند عمل در آینده نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشید. این موارد ممکن است شامل هر گونه جراحی باز یا انجام کار روی دندان باشد. شما همچنین ممکن است در صورتی که در قسمت دیگری از بدنتان عفونت دارید، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشید. مصرف آنتی بیوتیک‌ها ممکن است به جلوگیری از عفونت در ایمپلنت کمک کند. همیشه تمیز نگه داشتن نوک پستان نیز به جلوگیری از عفونت کمک می‌کند.

به پشت بخوابید

مهم است که پس از جراحی فقط به پشت بخوابید و روی شکم یا پهلو نخوابید. پرستار مطمئن می‌شود که شما به راحتی و به درستی روی تخت دراز کشیده‌اید.

حمام کردن

مهم است که برشتان خیس نشود، بنابراین پرستاران ما به شما برای حمام کردن کمک می‌کنند تا نواحی برش خشک بمانند.

بخیه‌ها

جراح 6 تا 8 روز پس از جراحی بخیه‌ها را می‌کشد. هنگامی که می‌توانید حمام کنید، دستورالعمل‌های ارائه دهنده مراقبت‌های اولیه خود را دنبال کنید. به آرامی بخشی از بدن خود را که دارای بخیه است بشویید. برای خشک کردن پوست، روی بخیه‌ها را با حوصله سفت نکشید. ناحیه را به آرامی با حوله خشک کنید. هنگامی که ناحیه خشک شد یک باند پانمسان تمیز و جدید را آنگونه که دستور داده شده است روی ناحیه اعمال کنید.

رژیم غذایی

ما به شما پس از جراحی مغذی‌ترین غذاها را می‌دهیم، بنابراین بدن شما انرژی کافی برای سوزاندن در دوره‌ی بهبودی دارد. ما چندین گزینه‌ی غذایی ارائه می‌دهیم، از جمله غذای کوشر، حلال، غذا برای گیاه خواران، و رژیم غذایی وگان.

فعالیت

از انجام فعالیت‌های سنگینی که قسمت بالای بدن را به درگیر می‌کنند پرهیز کنید، مانند بلند کردن، کشیدن و فشار دادن.

هر زمانی که در معرض نور خورشید هستید، برش زخم را بپوشانید و از آن در برابر خورشید محافظت کنید. پوست زخمی، ممکن است نسبت به بقیه پوست شما حساس‌تر باشد و راحت‌تر بسوزد.

هنگام آهسته دویدن یا انجام فعالیت‌های بدنی سنگین یا انجام وزرزش‌های برخوردی باید از سینه‌ها حفاظت کنید. استفاده از پد یا لایه گذاری باید برای محافظت از ایمپلنت در برابر برخورد سنگین و شدید یا جلوگیری از جابه جا شدن ایمپلنت، مورد استفاده قرار گیرد.

ممکن است برای مدتی نیاز به پوشیدن سینه بند پشتیبان داشته باشید تا ایمپلنت‌ها در جای خود نگه داشته شوند. ممکن است نیاز باشد که سینه بند را کل روز و شب بپوشید. همچنین می‌توانید از یک بند سبک وزن یا بلوز زنانه دکلته استفاده کنید. اگر ایمپلنت‌ها بیش از حد بالا باشند، مراقبین ممکن است از شما بخواهند که از سینه بند استفاده نکنید تا ایمپلنت‌ها کمی پایین بیایند.

ممکن است مراقب بخواهد سینه‌هایتان را ماساژ دهد. این موضوع بستگی به نوع ایمپلنت استفاده شده و جایی که ایمپلنت قرار گرفته است دارد. ماساژ سینه ممکن است کمک کند که ایمپلنت به سمت جایی که باید قرار داشته باشد حرکت کند. سینه‌های خود را ماساژ ندهید مگر اینکه مراقب شما بگوید که این کار را انجام دهید.

معاینات سینه

معاینات سینه

هر ماه برای معاینه‌ی سینه به پزشک مراجعه کنید. اگر هر ماه پریود می‌شوید، معاینه را 2 تا 3 روز پس از پایان عادت ماهانه خود انجام دهید. اگر یائسه شده‌اید (تغییر در زندگی)، هر ماه در روز یک روز معین برای معاینه بروید.

همچنین ممکن است به طور منظم نیاز به انجام ماموگرام (اشعه ایکس سینه) داشته باشید. به مراقبی که ماموگرام را انجام می‌دهد بگویید که ایمپلنت سینه دارید. ایمپلنت‌های سینه ممکن است بخشی از بافت سینه را در ماموگرام مسدود کرده و ببندند و ممکن است نیاز به گرفتن تصاویر بیشتر با دیدهای مختلف داشته باشید.

ورزش

ورزش باعث قوی شدن قلب، کاهش فشار خون و کمک به حفظ سلامتی شما می‌شود. به آرامی شروع به ورزش کردن کنید و هرچه قوی‌تر می‌شوید ورزش را بیشتر کنید. قبل از اینکه یک برنامه تمرینی را شروع کنید، با ارائه دهنده مراقبت‌های بهداشتی اولیه خود صحبت کنید.

پس از جراحی باید منتظر چه چیزی باشید؟


اگر یکی از موارد زیر رخ داد، لطفا با پزشک خود تماس بگیرید:

 • هنگامی که خونریزی باعث خیس شدن باند پانسمان می‌شود و به نظر می‌رسد که بند نمی‌آید.
 • یکی از سینه‌ها یا هر دو به طور قابل توجهی متورم به نظر می‌رسند.
 • احساس تنگی نفس، دشواری نفس کشیدن یا درد عمیق درون قفسه سینه دارید.
 • سر درد شدید
 • در صورتی که تب دارید.
 • احساس درد یا ترشح در ناحیه‌ای که زه‌کش در آن وارد شده است دارید.
 • حالت تهوع (ناراحتی معده) یا استفراغ (پرتاب) دارید.
 • باند پانسمان با خون خیس ‌شده است.
 • پوست شما خارش، تورم یا راش دارد.
 • درد قفسه سینه یا مشکل تنفس دارید که در طول زمان بدتر می‌شود.
 • در مورد جراحی، دارو یا مراقبت سؤال یا نگرانی دارید.

در صورتی که مبتلا به موارد زیر هستید، باید به دنبال مراقبت پزشکی باشید:

 • احساس می‌کنید چیزی در سینه شما برآمده است و به داخل باز نمی‌گردد.
 • دچار تغییراتی در سینه‌های خود هستید، از جمله تغییرات در شکل، ثبات یا شیوه حرکت آن.
 • درد یا تورم در قفسه سینه یا زیر بغتان دارید که از بین نمی‌رود.
 • حساسیت یا ناراحتی در اطراف محل ایمپلنت دارید.
 • برش شما دارای خون، چرک یا بوی بد است.
 • شانه، بازو، یا انگشتانتان احساس بی‌حسی، گزگز، و سرد بودن هنگام لمس، و یا ظاهری آبی یا پریده دارند.
 • ناگهان احساس گیجی می‌کنید و دچار مشکل تنفس هستید.
 • درد قفسه سینه جدید و ناگهانی دارید. ممکن است هنگام نفس عمیق کشیدن یا سرفه کردن درد بیشتری داشته باشید. و احتمال دارد که همراه با سرفه خون بالا بیاورید.
 • دست یا پایتان احساس گرما دارند، و نسبت به لمس حساس و دردناک هستند، و ممکن است متورم و قرمز به نظر برسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *