لیفتینگ پوست گردن (جراحی شلی و افتادگی): هشدارهای پیش و پس از عمل

پوست در اطراف گردن نازک‌تر است و کشسانی کمتری به نسبت پوست صورت دارد. افراد در مراقبت‌های پوستی و روش‌های محافظت از پوست‌شان در برابر نور خورشید، اغلب از پوست گردن غافل می‌شوند. با گذشت زمان و بر اثر افزایش سن، سنگینی، کاهش وزن و قرار گرفتن زیاد در معرض نور آفتاب، پوست گردن کشسانی‌اش را از دست می‌دهد. نتیجه آن ایجاد پوستی شل و افتاده خواهد بود که باعث می‌شود پیرتر از آن‌چه هستید نشان دهید. البته گردن خیلی سریع‌تر از صورت پیر می‌شود و برخی از بیماران می‌گویند که گردن‌شان ده سال پیرتر از صورت‌شان به نظر می‌آید. این تغییرات با این واقعیت همراه می‌شوند که ماهیچه‌های اصلی گردن حالت‌ طبیعی‌شان را از دست داده و خطوطی عمودی ایجاد می‌کنند که نهایتا به ایجاد گردن بوقلمونی می‌انجامد. در یک لیفت گردن، پوست‌های اضافه برداشته می‌شود، ماهیچه‌ها سفت می‌شوند و چربی‌ها هم با دقت برداشته می‌شوند تا گردن صاف شده و ظاهر جوان‌تری پیدا کند. جوان‌سازی گردن واضح‌ترین و در عین حال طبیعی‌ترین نتایج را به دنبال خواهد داشت. اگرچه لیفت گردن نمی‌تواند فرایند پیر شدن را متوقف کند، ولی می‌تواند باعث ایجاد چهره و ظاهر جوان‌تری شود. بسیاری از بیماران برای به حداکثر رساندن این نتایج، لیفت گردن را با یک مینی‌لیفت، لیفت پایین صورت، یا جراحی پلک ترکیب می‌کنند.

در اولین مشاوره برای لیفت صورت چه رخ می‌دهد؟


در اولین مشاوره برای لیفت صورت چه رخ می‌دهد؟

در اولین مشاوره‌تان، پزشک به نگرانی‌های شما گوش می‌دهد و ارزیابی دقیقی از ساختار استخوان، وضعیت پوست، میزان کشسانی پوست، و میزان چربی جمع شده در گردن را خواهد داشت. پزشک همچنین برای ارزیابی مشکلاتی همچون فشار خون، بیماری‌های قلبی، دیابت و سیگار کشیدن، سوابق پزشکی بیمار را به طور کامل بررسی می‌کند. لازم است حتما هرگونه جراحی قبلی گردن همچنین برنامه‌های‌تان برای کاهش وزن را به پزشک اطلاع دهید. در طول آزمایش فیزیکی، پزشک وضعیت فک پایین و موقعیت استخوان لامی را ارزیابی می‌کند. این ساختارهای استخوانی در تعیین انتظاراتی واقع‌بینانه از جراحی، بسیار مهم هستند. در اولین مشاوره، پزشک ممکن است برای بهبود ظاهر فک، گردن و گونه‌ها ایمپلنت چانه را هم توصیه کند.

بسته به ظاهر دیگر بخش‌های صورت همچون پوست و پایین صورت، پزشک ممکن است عملیات دیگری همچون لیفت پایین صورت، مینی‌لیفت، یا فرایند لایه‌برداری پوست را هم پیشنهاد دهد. به یاد داشته‌ باشید که تمامی عناصر و اجزای صورت برای ایجاد یک شکل واحد به صورت هماهنگ با هم کار می‌کنند. نهایتا تصمیم گیری در رابطه با اینکه کدام فرایند بهترین نتایج را برایتان خواهد داشت پس از ارزیابی و بررسی‌های دقیق و در نظر گرفتن اهداف و ترجیحات شخصی شما صورت می‌گیرد.

آیا من کاندید مناسبی برای انجام لیفت گردن هستم؟


آیا من کاندید مناسبی برای انجام لیفت گردن هستم؟

اگر می‌خواهید از دست پوست و چربی اضافه گردنتان راحت شوید و وضعیت سلامتی مناسبی هم دارید، کاندیدی عالی برای لیفت گردن هستید. دلایل اصلی برای تمایل به انجام لیفتینگ گردن متفاوت بوده و مساله‌ای کاملا فردی است. برخی بیماران از ظاهر گردن بولقمونی‌شان رنج می‌برند. برخی هم کاهش وزن زیادی داشته‌اند که باعث ایجاد شلی و افتادگی پوست گردنشان شده است. افرادی هم هستند که تنها می‌خواهند ظاهر بهتری در فک پایین و گردنشان داشته باشند. هیچ سن مناسبی برای انجام فرایند لیفتینگ گردن تعیین نشده است. بیماران جوان‌تر ممکن است جهت بهبود آناتومی که با آن متولد شده‌اند همچون چانه‌ کوتاه، برامدگی گردن و ناراضی بودن از ظاهر گردن‌شان جراحی لیفت گردن انجام دهند. بیماران مسن‌تر ممکن است جهت بازگردانی تغییراتی که بر اثر گذشت زمان و پیر شدن ایجاد شده‌اند این جراحی را انجام دهند. همچون تمامی دیگر جراحی‌های پلاستیک صورت، مدت زمان جراحی بستگی به جنس پوست، صفات ارثی، ساختار استخوان، و سبک زندگی همچون سیگار کشیدن و گرفتن حمام آفتاب دارد. در حالی که بیماران جوان‌تر ممکن است از یک منتوپلاستی (انجام مینی لیفت گردن در مطب) یک ساعته بهره ببرند، ولی بیماران مسن‌تر به فرایند‌های جامع‌تری نیاز دارند.

چگونه خودتان را آماده کنید؟


ممکن است پزشک از شما بخواهد که چند روز قبل جراحی از مصرف آسپیرین یا دیگر داروهای رقیق‌کننده خون خودداری کنید. این داروها شامل وارفارین، هپارین، آسپیرین و داروهای دیگری همچون ایبوپروفن می‌شوند.

استعمال تنباکو باعث افزایش چروک در پوست شده و سرعت بازیابی و بهبود را کاهش می‌دهد، بنابراین پزشک به شما توصیه می‌کند که قبل از لیفتینگ گردن سیگار کشیدن را ترک کنید. برنامه‌ای تعیین کنید که بعد از جراحی با ماشین به خانه برگشته و کسی هم شب بعد از جراحی را پیش شما بماند.

چه انتظاراتی می‌توانید داشته باشید؟


چه انتظاراتی می‌توانید داشته باشید؟

قبل از انجام لیفت گردن، پزشک برای ارزیابی سطح سلامتی شما و بررسی انتظارات و اهداف‌تان با شما صحبت می‌کند. سپس پزشک روش جراحی مناسب برای شما را انتخاب می‌کند. پزشک ممکن است عملیات‌های دیگری همچون لیفتینگ ابرو، جراحی پلک یا لایه‌برداری پوست را هم پیشنهاد دهد که ممکن است به شما در رسیدن به آنچه که می‌خواهید کمک کنند. چهره شما ارزیابی و اندازه‌گیری می‌شود، و ممکن است از شما عکس هم گرفته شود تا بتوانید چهره قبل و بعد از عمل‌تان را با هم مقایسه کنید.

لیفتینگ گردن می‌تواند با بی‌حسی و بی‌هوشی موضعی (که در آن تنها بخشی از بدن شما بی‌حس خواهد بود) یا تحت بی‌هوشی عمومی انجام شود. پزشک نوع جراحی که برای شما مناسب‌تر است را بررسی خواهد کرد. گزینه‌های مورد بررسی شامل مواد زیر می‌شوند:

 • لیپوساکشن: جراح برش کوچکی پشت هر یک از گوش‌ها و زیر چانه انجام می‌دهد. تجهیزات ویژه‌ای، چربی‌ها را از فک و زیر چانه بیرون می‌کشند. این عمل یک تا دو ساعت طول می‌کشد. اگر پوست شما حالت ارتجاعی داشته باشد، نتیجه عمل ایجاد گردنی صاف‌تر و جوان‌تر خواهد بود.
 • سرویکوپلاستی: جراح برش کوچکی زیر چانه ایجاد می‌کند (و گاهی اطراف گوش‌ها) و ماهیچه‌های گردن موجود در زیر آن را سفت می‌کند. پوست و چربی اضافه هم برداشته می‌شود. این عمل دو تا سه ساعت طول می‌کشد. سرویکوپلاستی برای افرادی توصیه می‌شود که اضافه وزن دارند.
 • ساب‌منتوپلاستی: جراح برش کوچکی را در انحنای گردن ایجاد کرده و ماهیچه‌های گردن را سفت می‌کند. ممکن است لیپوساکشن هم انجام شود. این عمل 45 دقیقه طول می‌کشد. اگر نزدیک به وزن ایده‌آل‌تان باشید و میزان ملایمی از شلی پوست گردن و چربی داشته باشید، متخصصان ممکن است ساب‌منتوپلاستی را پیشنهاد دهند.

برای اطمینان از بهبودی مناسب، مراقبت‌های پس از عملی دریافت خواهید کرد. پس از لیفت گردن ممکن است با کبودی و تورم مواجه شوید. ممکن است نیاز به بستن گردنبند طبی مخصوصی داشته باشید که گردنتان را محکم نگه داشته و تورم آن را کاهش دهد. گردنبند طبی معمولا برای سه الی چهار هفته پس از لیپوساکشن، پنج تا هفت روز پس از سرویکوپلاستی، و چهار یا پنج روز پس از ساب‌منتوپلاستی مورد نیاز خواهد بود. احتمالا پس از دو تا چهار هفته می‌توانید به سر کارتان برگردید و فعالیت‌هایتان را ادامه دهید.

ممکن است چندین هفته یا چندین ماه طول بکشد تا آثار کبودی و تورم‌ به طور کامل محو شود و شش ماه هم طول می‌کشد تا جای برش جراحی ناپدید شود. در طول این زمان پوست‌تان را از آفتاب، خراش و تحرک بیش از حد حفظ کنید.

بازیابی


بازیابی

 • بستری در بیمارستان: بسیاری از بیماران پس از جراحی به خانه برمی‌گردند و نیازی به ماندن در بیمارستان ندارند.
 • وضعیت خواب: پس از لیفت گردن باید به مدت دو هفته هنگام خواب سرتان به عقب متمایل باشد؛ یعنی بالش زیر سرتان نگذارید. می‌توانید حوله کوچکی را تا کرده و زیر گردن‌تان بگذارید (زیر سر نه).
 • کمک: شما خودتان می‌توانید راه بروید، غذا بخورید و استحمام کنید. بسته به نیازهای دارویی‌تان برای کنترل درد، ممکن است نتوانید رانندگی کنید یا از کس دیگری مراقبت کنید. اجازه ندارید رانندگی کنید تا زمانی که بتوانید گردنتان را بدون احساس درد با سرعت حرکت دهید.
 • پیاده‌روی: توصیه می‌شود برای کاهش خطر ابتلا به ترومبوزیس یا ترومبوز سیاهرگ عمقی(DVT)، تا جایی که ممکن است پیاده‌روی کنید.
 • دوش گرفتن: بیشتر بیماران می‌توانند 1 الی 2 روز پس از جراحی دوش بگیرند.
 • ورزش: تا دو هفته پس از جراحی هیچ چیز سنگین‌تری از یک روزنامه را بلند نکنید. پس از سه هفته می‌توانید به ورزش‌های نرمی همچون پیاده‌روی سریع بپردازید. پس از شش هفته دیگر محدودیتی نخواهید داشت.
 • کار: پس از 10 روز می‌توانید کارهای دفتری سبک را انجام دهید و در مراسم‌های معمولی شرکت کنیدد. قبل از شرکت در هر فعالیت بزرگی شش هفته باید صبر کنید.
 • تورم: تورم تا حدود سه روز شدید خواهد بود و سپس کاهش می‌یابد. ممکن است حدود 9 ماه طول بکشد تا بی‌حس و احساس سفتی در گردن محو شود. 9 تا 12 ماه هم تا بهبودی کامل طول می‌کشد.
 • کبودی: معمولا پس از یک تا دو هفته کاهش می‌یابد.
 • ویزیت‌های پس از جراحی: 1 تا 3 روز پس از جراحی جهت زه‌کشی، پس از 5 تا 7 روز جهت کشیدن برخی از بخیه‌ها، 7 تا 10 روز برای کشیدن مابقی بخیه‌ها، پس از 4 هفته، 6 ماه، و یک سال لازم است که به پزشک مراجعه کنید.

خطرات


خطرات مرتبط با جراحی لیفتینگ گردن عبارت‌اند از:

 • خونریزی زیرپوستی(هماتوم)
 • جای زخم ضخیم
 • لخته خون
 • عفونت
 • آسیب‌‌های عصبی
 • تخریب پوست
 • زخم باز

“کپی فقط با ذکر منبع و لینک بلامانع است.”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *