بوتاکس تعریق دست رهایی از احساس شرمندگی خیس بودن مداوم دست

بوتاکس تعریق دست

تعریق بیش از حد و غیر قابل کنترل دست‌ها و کف دست‌ها، به نام هیپرهیدروز کف دست شناخته می‌شود. این بیماری، یک مشکل به شدت استرس‌ و خجالت‌آور و تضعیف کننده‌ی اعتماد به نفس است. از کاغذهای کاری خراب شده گرفته تا دست دادن‌های لغزنده، دست‌های عرق کرده می‌توانند به شکل منفی بر روی زندگی اجتماعی، آموزش و شغل شما اثر بگذارند. این موضوع ثابت و منتشر شده است که هیپرهیدروز کف دست‌ها، نسبت به هر بیماری پوستی دیگر، دارای چشم‌گیرترین اثر منفی، بر روی زندگی افراد می‌باشد.

چه چیزی باعث تعریق بیش از حد کف دست می‌شود؟


هیپرهیدروز یک عبارت پزشکی است برای تعریق بیش از حد است، و زمانی که در کف دست‌ها اتفاق می‌افتد به نام “هیپرهیدروز کف دست” نامیده می‌شود. این عارضه با تحریک غدد تعریق اکرین توسط پایانه‌های عصبی ایجاد می‌شود که مسیرهای پایانی عصبی از مراکز بالاتر در مغز می‌باشند. این اعصاب به انواع گوناگونی از استرس پاسخ می‌دهند- استرس احساسی مانند موقعیت‌های صمیمی اجتماعی یا معاشرت عمومی، یا استرس فیزیکی مانند بالا رفتن دمای بدن که از ورزش یا گرما یا هوای مرطوب ناشی می‌شود. برخی از افراد از تعریق بیش از حد به ستوه می‌آیند. برخی دیگر تنها زمانی اذیت می‌شوند که تحت استرس احساسی، فعالیت فیزیکی یا گرمای زیاد قرار بگیرند. در هر دو مورد، ترکیب بوتاکس نوروتوکسین خالص می‌تواند راه حل مشکل باشد. اعصابی که تعریق را کنترل می‌کنند، به انتقال دهنده‌هایی شیمایی به نام استیل کولین وابسته هستند. بوتاکس یک نوروتوکسین مهندسی‌شده‌ی ژنتیکی است که می‌تواند، در زمان تزریق به پوست، آزاد شدن استیل کولین در غدد تعریق را برای ماه‌ها مسدود نماید.

علائم هیپرهیدروز کف دست


علائم هیپرهیدروز کف دست

روزانه، بدن ما از تعریق برای حفظ دمای ثابت درونی استفاده می‌کند. تعریق نرمال در دماهای بالا، تحت استرس احساسی و با ورزش کردن اتفاق می‌افتد. معمولاً این پاسخ بدن نامحسوس است. در بیمارانی که دارای هیپرهیدروز واقعی زیر بغل می‌باشند، ممکن است عرق چکه کند و کمی بعد از لباس پوشیدن، بر روی لباس‌های آنها لکه بیندازد. این بیماران می‌توانند به شدت، ناخواسته و بدون هیچ محرکی عرق کرده و به ضد تعریق‌ها پاسخ ندهند. این تعریق وافر غیر قابل پیش‌بینی است که معمولاً بدون کوچکترین عامل استرس‌آور اتفاق می‌افتد. بیماران دچار هیپرهیدروتیز کف دست دارای دست‌های خیس و مرطوب هستند که گاهی اوقات با نگه داشتن اشیاء تداخل پیدا می‌کند. هیپرهیدروز کف دست‌ها معمولاً در موقعیت‌های شغلی و اجتماعی افراد اختلال ایجاد می‌کند. این بیماران به صورت مداوم نسبت به اشباع قریب‌الوقوع لباس‌هایشان در نشست‌های عمومی، مضطرب و خجالت‌زده هستند. این موضوع می‌تواند زندگی حرفه‌ای، آکادمیک و اجتماعی این افراد را از کار انداخته و انجام بسیاری از وظایف روزمره را برای آنها غیر ممکن سازد.

این بیماری چگونه تشخیص داده می‌شود؟


پزشک، مجموعه‌ای از آزمایشات را برای مشخص کردن دقیق دست‌ها به عنوان مکان تعریق بیش از حد و تعیین شدت اختلال، توصیه می‌کند.

آیا انجام بوتاکس برای هیپرهیدروز ایمن است؟


بوتاکس ثابت کرده است که می‌تواند تعریق بیش از حد زیر بغل را درمان کند. تزریقات کاملاً ایمن و مؤثر می‌باشند. بدون هیچ عارضه‌ی جانبی یا عارضه‌ی جانبی بسیار کم، شما می‌توانید درمان بوتاکس خود را در مدت زمان کوتاه در مطب ما دریافت کرده و بلافاصله به زندگی و فعالیت‌های روزانه‌ی خود بازگردید. از آنجا که بوتاکس، درمان خشک کردن سریع را برای دست‌ها فراهم می‌کند، ایده‌ی آن مشابه استفاده از بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل بوده و نتایج آنها قابل مقایسه می‌باشند. اگر این کار توسط یک متخصص پزشکی با تجربه – مانند کسانی که در مجموعه‌ی ما هستند- انجام شوند، این نوع از درمان‌های بوتاکس می‌توانند به شکل ایمن و مؤثر به انجام برسند.

فرایند انجام بوتاکس


فرایند انجام بوتاکس

پانزده تا بیست قطره بوتاکس، از طریق یک سوزن بسیار کوچک به پوست عاری از موی هر زیر بغل، تزریق می‌شود. به طور میانگین این فرایند بین 5 تا 15 دقیقه طول می‎کشد. فعالیت نرمال می‌تواند بلافاصله پس از درمان از سر گرفته شود. تعریق زیر بغل، تا 90% در طول 48 ساعت بعد از انجام تزریق کاهش یافته و تأثیر کامل در یک تا دو هفته دیده می‌شود. ممکن است ناپدید شدن همزمان بوی مرتبط با تعریق کاهش‌یافته، اتفاق بیفتد اما این موضوع دائمی نیست. بیشتر بیماران، غیاب کامل تعریق یا کاهش آن را برای شش تا ده ماه تجربه می‌کنند. عوارض ناشی از تزریق در پوست زیر بغل شامل کبودی‌های کوچک هستند که پس از چند روز برطرف می‌شوند و نیز درد بسیار کم در محل تزریق. هیچ ریسکی از بی‌حسی یا تغییر دائمی در پوست زیر بغل وجود ندارد و ریسک ضعف عضلانی موقت نیز جزئی است. تزریق کف دست، تا حدی دردناک‌تر بوده و ضعف عضلات در محل تزریق نیز گاهی اتفاق می‌افتد. بوتاکس، به صورت موقت، با انسداد سیگنال‌های شیمیایی که غدد تعریق را تحریک کرده و باعث عرق کردن شما می‌شوند، عمل می‌کند. هرچه تعداد واحدهای تزریق بوتاکس بیشتر باشد، تأثیرات آن طولانی‌تر خواهند بود. یک فرایند بوتاکس کامل، بسته به ناحیه‌ی تحت درمان، متفاوت می‌باشد.

هیپرهیدروز زیر بغل


برای درمان زیر بغل، ما به طور معمول به استفاده از بیهوشی موضعی قبل از تزریق بوتاکس نیاز نداریم. به جای آن، از یک سوزن بسیار باریک برای تزریق مقدار کمی از بوتاکس به هر زیر بغل استفاده می‌کنیم. شما ممکن است کمی ناراحتی را در محل تزریق احساس کنید، اما این ناراحتی مینیموم و موقت بوده و تقریباً بلافاصله بعد از درمان برطرف می‌شود.

هیپرهیدروز کف دست و کف پا


دست‌ها و پاها نسبت به زیر بغل بسیار حساس‌تر می‌باشند و به همین دلیل است که ما معمولاً بیهوشی موضعی را برای بی‌حس کردن این نواحی، قبل از انجام عمل بوتاکس، اعمال می‌کنیم. سپس به وسیله‌ی یک سوزن با نوک باریک تزریق بوتاکس را با احتیاط بر روی کف دست‌ها یا پاها انجام می‌دهیم. زمانی که درمان تکمیل شد، تعریق کف دست‌ها و پاهای شما باید برای ماه‌ها به شدت کاهش یابد.

پس از درمان باید منتظر چه چیزهایی باشید؟


بیشتر بیماران هیچ ناراحتی را پس از تزریق بوتاکس احساس نمی‌کنند یا ناراحتی بسیار کمی را تجربه می‌نمایند. شما ممکن است برخی عوارض جانبی بسیار خفیف مانند ناراحتی در محل تزریق، خشکی دهان و کمی سردرد بالقوه را تجربه کنید. این عوارض جانبی، همگی طبیعی بوده و می‌بایست به خودی خود در طول چند ساعت رفع شوند. معمولاً بیماران بلافاصله کاهش چشم‌گیری را در الگوی تعریق بدن خود مشاهده می‌کنند. این تأثیرات معمولاً برای شش ماه باقی می‌مانند، گرچه بعضی افراد ممکن است تا 14 ماه به انجام تزریق دیگری نیاز نداشته باشند. مانند هر فرایند دیگری، نتایج ممکن است متفاوت باشند.

پرسش‌های متداول


بوتاکس چگونه انجام می‌شود؟

یک سوزن بسیار باریک برای تزریق قطرات کوچک بوتاکس به تقریباً 30 نقطه در پوست کف دست، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرایند تنها چند دقیقه طول می‌کشد، در مطب انجام می‌گیرد و به هیچ بیهوشی نیاز ندارد. بیمار تا چند ساعت از انجام فعالیت‌های فیزیکی سنگین برحذر داشته می‌شود اما بیماران می‌توانند هر فعالیت نرمالی را انجام دهند. پزشکان ترجیح می‌دهند که یک دست را اول درمان کنند و دست دیگر را بعد از یک هفته مورد درمان قرار دهند.

بوتاکس چه زمانی اثر می‌گذارد؟

تعریق کف دست شما در طول 48 ساعت کاهش یافته و تأثیر کامل در تقریباً 1 تا 2 هفته مشاهده می‌شود.

تأثیر این درمان چقدر باقی می‌ماند؟

بیشتر بیماران به 6 تا 10 ماه خشکی پس از این درمان دست می‌یابند.

ریسک‌ها و عوارض جانبی این درمان چه چیزهایی هستند؟

تنها عوارض جانبی ناشی از تزریق در پوست کف دست موارد زیر می‌باشند:

  • کبودی‌های بسیار کوچک گهگاه دیده می‌شوند و طی چند روز ناپدید می‌گردند.
  • گاهاً، مناطق کوچکی که دارای تعریق مداوم هستند، به یک جلسه‌ی درمانی دیگر نیاز دارند.
  • مقداری ضعف موقتی در قدرت چنگ زدن پیش می‌آید که برای دو هفته باقی می‌ماند. هیچ خطری از بی‌حس شدن یا ضعف دائمی وجود ندارد.

کاندیدای خوب انجام این عمل بوتاکس چه کسانی هستند؟

  • کسانی که دچار تعریق ناخواسته‌ی کف دست می‌باشند.
  • افرادی که در نزدیکی کسانی کار می‌کنند که نیاز به لمس کردن آنها دارند: آرایشگران، پرستاران، دندان‌پزشکان و متخصصین بهداشت، MDها.
  • افرادی که در فروشگاه‌هایی کار می‌کنند که نیاز به لمس مواد حساس دارند: فروشندگان در لباس‌فروشی، جواهرات فروشی، لوازم التحریر، لوازم تزئینی.
  • افرادی که در هوای گرم کار می‌کند: مدل‌ها، خبرنگاران تلویزیون، سرآشپزها و عکاسان
  • افرادی که مقادیر زیاد کاغذ را نگه می‌دارند: مدیران، وکلا، فروشندگان، سهام‌داران و کارگزاران شرکت‌های به‌نام
  • افرادی که به استفاده‌ی گسترده از کی‌برد نیاز دارند: تایپیست‌ها، برنامه‌نویسان کامپیوتر و مهندسان نرم‌افزار
  • افرادی که پول نگه می‌دارند: صندوق‌داران، حسابداران و پرسنل پذیرش

چه مشکلات دیگری ممکن است در پی هیپرهیدروز کف دست پیش بیایند؟

بیشتر موارد با یک بیماری زیربنایی در ارتباط نیستند. دست‌های عرق‌کرده می‌توانند با تعریق زیاد در نقاط دیگر بدن شامل زیر بغل (هیپرهیدروز زیر بغل)، صورت و پوست سر (هیپرهیدروز craniofacial) و پاها (هیپرهیدروز کف پاها) همراه شوند. این بیماری به دلیل تأثیر آن بر روی کیفیت زندگی، می‌تواند بسیار پریشان‌کننده باشد.

آیا هیپرهیدروز یک اختلال ژنتیکی است؟

کارشناسان در این باره مطمئن نیستند. اما یک مطالعه در مجله‌ی جراحی عروق نشان می‌دهد که هیپرهیدروز کف دست ممکن است با فاکتورهای ژنتیکی در ارتباط باشد. بسیاری از بیماران دارای والدین یا برادر و خواهرهایی با همین عارضه می‌باشند.

چقدر طول می‌کشد تا تعریق کاهش یابد؟

کاهش در تعریق در اولین روزهای پس از درمان شروع می‎شود اما ممکن است 7 تا 14 روز تا رسیدن به تأثیر کامل زمان ببرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *